Kupno domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego powinna być gruntownie przemyślana. Decydując się nie na budowę, a zakup bezpośrednio od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka spraw, które mogą być szczególnie ważne dla użytkowników budynków. Rynek pierwotny cieszy się ogromną popularnością, a wiele osób decyduje się na podpisanie umowy jeszcze na etapie, na którym dom jest w fazie projektowania.

Co sprawdzić przed zakupem domu – formalności

Kupno domu od developera wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Na początek warto sprawdzić wszelką dokumentację związaną z budową – umowa, prospekt informacyjny, standardy wykończenia oraz rzuty budynku. Sprawdzeniem umowy powinien zająć się prawnik, który dokona analizy dokumentu, dzięki czemu zapisy nie będą niekorzystne dla kupującego. Wykończenie budynku i technologia jego budowania mają znaczący wpływ na wartość obiektu, ale również na koszty jego eksploatacji – nie zawsze wybór najtańszych materiałów jest dobrym rozwiązaniem. Kiedy warunki umowy są ustalone, a pozostała część dokumentacji nie wzbudza wątpliwości, kupujący powinien sprawdzić swoją zdolność finansową, szczególnie jeśli koszty budowy zostaną pokryte w ramach kredytu hipotecznego. Formalności związane z kredytem mogą zająć nawet kilka miesięcy.

Kupno domu od developera – co sprawdzić przy odbiorze?

Samo podpisanie umowy nie gwarantuje, że każdy jej punkt zostanie przez dewelopera wykonany, dlatego kupujący nie powinni ufać sprzedawcy w 100%. Zawsze warto sprawdzić, czy stan techniczny budynku faktycznie zgadza się z zapisami umowy. Kupujący musi być obecny przy odbiorze budynku, przed przekazaniem kluczy – wówczas sprawdza się wylewki/podłogi, tynki, parapety, standard drzwi i okien czy inne obiekty, które mają znaczenie dla użytkownika. Ważne jest również sprawdzenie prawidłowości działania instalacji, drożności komina czy pokrycie dachowe. Wszelkie nieprawidłowości należy ująć w protokole odbioru technicznego. Deweloper musi ustosunkować się do zastrzeżeń kupującego – jeśli stan techniczny nie zgadza się z zapisami umowy, musi on usunąć nieprawidłowości. Kiedy kupujący nie dopilnuje, by warunki umowy dokładnie określiły stan techniczny budynku, deweloper ma okazję do uniknięcia odpowiedzialności za nieprawidłowości.

Czy deweloper może podnieść cenę już po podpisaniu umowy?

Wiele osób kupujących dom obawia się wzrostu ceny budynku już po podpisaniu umowy. Na szczęście osoba kupująca dom jest zabezpieczona przed wzrostem cen – ostateczne koszty określone są w umowie deweloperskiej i są one niezmienne. Chroni to kupujących przed nieuczciwymi praktykami ze strony deweloperów. Nie oznacza to jednak, że cena nigdy nie może się zmienić – otóż koszty mogą wzrosnąć (rzadziej spadają), jeśli zostanie zmieniona obowiązująca stawka VAT lub projektowany metraż lokalu różni się od metrażu powykonawczego. Inne zdarzenia nie powodują wzrostu cen, a deweloperzy muszą brać na siebie ryzyko związane ze wzrostem cen ziemi, budynków mieszkalnych czy materiałów budowlanych.