Kontakt z przyrodą jest dla człowieka czymś niemalże pierwotnym. Zaspokaja poczucie piękna wokół nas, gdy na przykład spacerujmy na szlakach górskich czy piaszczystej plaży, oraz pozwala odetchnąć świeżym powietrzem, gdy jesteśmy na spacerze w lesie. Sam kolor zielony działa uspokajająco i kojarzy nam się z relaksem.

Czy warto zatem stosować rośliny wewnątrz pomieszczeń i jaki mają one na nas wpływ?

Naturalne oczyszczacze powietrza

Wewnątrz pomieszczeń otaczają nas różnego rodzaju zanieczyszczenia, metale ciężkie i zanieczyszczone gazy. Z kolei rośliny posiadają niesamowite właściwości fitoremediacji, czyli np. możliwości pochłaniania gazowych cząsteczek z powietrza. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale również produkują niezbędny do życia tlen.

Pracownicy spędzają w pomieszczeniach biurowych bardzo dużą ilość czasu, podczas gdy monitory komputerowe, drukarki i kserokopiarki wydzielają aceton i trójchloroetyl, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie. Bardzo często powietrze w biurze jest suche, a rośliny zwiększają wilgotność powietrza i działają tym samym nawilżająco. To zdecydowanie argument za tym, aby rośliny pojawiły się w firmie. To naturalne oczyszczacze powietrza, posiadające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego warto posiadać rośliny w biurze?

Przeprowadzono badania na temat wpływu roślin w biurze na samopoczucie pracowników. Na trzech uniwersytetach: Uniwersytecie w Cardiff, Uniwersytecie w Exeter i Uniwersytecie Groningen badacze dowiedli, że biuro, w którym znajdują się rośliny potrafi poprawić zadowolenie przebywających w nich pracowników, a nawet zwiększyć ich produktywność aż do 15 procent. Biorąc to pod uwagę, nie ma wątpliwości, że lepsze rezultaty można osiągnąć pracując w firmie, w której znajdują się rośliny.

Badaniami na temat wpływu roślin na samopoczucie człowieka oraz zdolności oczyszczania powietrza zajmowało się nawet NASA, a naukowcy wskazali aż 18 roślin posiadających najbardziej skuteczne właściwości oczyszczania powietrza. Są to np.: Skrzydłokwiat, Daktylowiec niski, Nefrolepis wyniosły, Nephrolepis obliterata, Zielistka Sternberga, Aglaonema, Palma bambusowa, Figowiec Benjamina, Epipremnum złociste, Anturium Andrego, Liriopa szafirkowata, Rapis wyniosły, Gerbera Jamesona, Dracena wonna, Bluszcz pospolity, Sansewieria gwinejska, Dracena odwrócona i Chryzantema wielkokwiatowa.

Warto zaznaczyć, że posiadanie roślin w biurze to dobry pomysł ze względu na ich zielony kolor, który działa uspokajająco. Zieleń w biurze wprowadza harmonię i rozluźniającą atmosferę (nie przez przypadek bardzo często obicia mebli w biurach typu. „open space” mają właśnie taki kolor). Znajdź nieco indpiracji na stronie: https://roslinydlabiura.pl/.

Aranżacja wnętrza i nowoczesne biuro

I choć nie ulega wątpliwości, że rośliny posiadają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, a pracownikom mogą przynieść same korzyści, to warto zaznaczyć, że są również doskonałym uzupełnieniem wnętrz i wpływają bardzo dobrze na estetykę pomieszczeń.

Dekoratorzy wnętrz doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego w nowoczesnych i wyróżniających się biurach firm można znaleźć różne rośliny, które doskonale wpisują się w aranżację wnętrza, kreując wizerunek firmy, a równolegle posiadają wspaniałe właściwości prozdrowotne.

Warto zatem zadbać o komfort psychiczny pracowników oraz ich zdrowie i stosując rośliny w biurze.