W czasach spadku wartości pieniądza jedynym pewnym sposobem na inwestowanie jest zakup nieruchomości. Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w mieszkanie na wynajem może się opłacać. Warto pamiętać o tym, że zakup mieszkania musi być decyzją przemyślaną – jeśli obiekt ma służyć typowo wynajmowi to należy wybierać takie mieszkanie, które będzie cieszyło się zainteresowaniem potencjalnych lokatorów.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – o czym warto pamiętać?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem wiąże się z koniecznością poniesienia dużych nakładów pieniężnych, jednak dzięki wynajmowi można liczyć nawet na całkowity zwrot kosztów. Oczywiście nie następuje to od razu, ale wynajmowanie mieszkania przynosi określoną, stałą sumę każdego miesiąca. Mieszkanie na wynajem można kupić za gotówkę lub na kredyt – wiele osób decyduje się na drugą opcję, zyskując lokal na własność, który jednocześnie “zarabia” na siebie. Jest to dobra lokata kapitału, ponieważ wartość nieruchomości od wielu lat nie spada, a obecna tendencja jest wręcz odwrotna – można zaobserwować, że ceny mieszkań, domów czy działek wzrastają każdego roku. Bez względu na to, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego czy wtórnego, jego zakup na wynajem może być naprawdę opłacalną decyzją.

Jak wybrać mieszkanie na wynajem?

Mieszkania przeznaczone na wynajem powinny wzbudzać zainteresowanie potencjalnych lokatorów, dlatego warto brać pewne czynniki już planując zakup nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w miastach, gdzie można znaleźć wiele miejsc pracy czy uczelnie wyższe. Znaczna ilość osób przybywa do miasta z jego okolicy, poszukując mieszkań lub pokoi na wynajem krótko lub długoterminowy. Poszukując mieszkań na wynajem warto zwrócić uwagę na liczbę pomieszczeń, lokalizację, skomunikowanie z innymi częściami miasta. Dla studentów będzie miała znacznie odległość od uczelni, natomiast dla rodzin z dziećmi – bliskość przedszkola, żłobka czy szkoły. Warto sprawdzić, jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy kupowanego mieszkania – dzięki temu z czasem mieszkanie może zyskać na wartości lub wręcz przeciwnie – mieszkanie straci zainteresowanie lokatorów.

Czy kupując mieszkanie na wynajem można stracić?

Nie ma 100% pewności, że zakup mieszkania na wynajem będzie całkowicie opłacalny. Zdarzają się bowiem sytuacje, których nie można przewidzieć. Od wielu lat ceny mieszkań, domów i działek wzrastają, dlatego statystyki wskazują, że zakup nieruchomości jest najlepszą formą lokaty kapitału, które obciążone jest stosunkowo niewielkim ryzykiem. Uważać należy podczas zawierania umowy z najemcami, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Niektórzy wynajmują mieszkania dla osób z polecenia, obawiając się tego, że lokatorzy nie będą opłacać mieszkania czy rachunków. Jest to pewne ryzyko, z którym jednak należy się liczyć – warto zastosować wszelkie możliwe środki, by zabezpieczyć się przed takim problemem, np. zawierając odpowiednią formę umowy czy rzetelnie sprawdzając potencjalnych lokatorów.