Przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezwykle ciekawym rozwiązaniem dla posesji, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Obecnie ilość rozwiązań w tym zakresie jest wyjątkowo duża, a projekt może być zrealizowany w stosunkowo krótkim czasie.
Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POS) to instalacja wykorzystująca naturalne procesy biologiczne do usuwania zanieczyszczeń ze ścieków, wytwarzanych w gospodarstwie domowym. Oczyszczanie następuje w dwóch etapach.
W pierwszym – w osadniku gnilnym dochodzi do rozwarstwienia i rozdzielenia pod wpływem grawitacji dostarczonych tu ścieków. Część stała ulega fermentacji – powstają proste związki (rozpuszczone w wodzie) oraz osadzająca się na dnie warstewka mineralna.
Po kilku dniach woda, oczyszczona w 60%, poddawana jest oczyszczaniu tlenowemu.
Możliwe jest zastosowanie kilku alternatywnych rozwiązań:
- woda stopniowo opuszcza system, przedostając się przez warstwy żwiru i kamieni,
- zestaw przewodów, rozprowadzających wodę na dużym obszarze, by uwolnić ją do gleby – o ile ta jest odpowiednio przepuszczalna,
- oczyszczalnia biologiczna, gdzie bakterie dokonują rozkładu pozostałych zanieczyszczeń (konieczne są okresowe przeglądy instalacji),
- oczyszczalnia roślinna – czyli zastosowania do filtrowania korzeni roślin (rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia – na przykład kiepsko sprawdza się zimą).
Efektem całego procesu powinno być usunięcie co najmniej 90% zanieczyszczeń. Szczegółowe informacje na temat szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków dostępne jest na stronie internetowej biofos.pl.
Co należy sprawdzić przed rozpoczęciem inwestycji?
Nie w każdym miejscu da się wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Na przeszkodzie może stanąć zły profil gleby, w szczególności nieodpowiedni poziom wód gruntowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga się, by były one przynajmniej 1,5 metra poniżej planowanej instalacji – jeżeli jest inaczej, konieczne jest jej przeprojektowanie.
Należy również zachować odpowiednią odległość od studni – nie może ona być niższa niż 15 metrów (w relacji studnia – osadnik gnilny) lub 30 metrów (studnia – odbiornik ścieków oczyszczonych).
Istnieją też miejsca, gdzie budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest całkowicie zabroniona. Warto zaznajomić się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przed przystąpieniem do planowania takiej inwestycji.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – zalety
Oprócz wspomnianych ograniczeń przydomowe oczyszczalnie mają istotne zalety. Należy do nich niski koszt użytkowania oraz ekologia zastosowanych rozwiązań. Istotna jest też praktyczna bezobsługowość.