Znalezienie lokalu użytkowego na wynajem czy mieszkania na wynajem nie jest skomplikowaną sprawą. Jednak nie każdy wie, na co zwrócić uwagę w momencie, gdy dochodzi do momentu umówienia się z właścicielem na oglądanie lokum, a tym bardziej wtedy, gdy jesteśmy szczerze zainteresowani i chcemy zdecydować się na terminowe zamieszkiwanie w danym miejscu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania!

Stan mieszkania na wynajem

Zanim zdecydujemy się na podpisanie jakiejkolwiek umowy, warto dokładnie obejrzeć mieszkanie, zapoznać się z jego stanem faktycznym. Często bowiem okazuje się, że w mieszkaniach na wynajem ukryte są niedoskonałości, które szybko zaczyna uprzykrzać nam życie. Jeżeli widzimy, że pewne rozwiązania są załatwione prowizorycznie: tapeta odpada, kable wystają z kontaktów, sprzęty nie działają, to po pierwsze przedyskutujmy czy właściciel może coś z tym zrobić ewentualnie czy, jeśli to nareperujcie, zmienicie, wymienicie, czy odejmie to z czynszu. Warto dokładnie spisać sobie wszelkie usterki, a nawet je sfotografować i zgłosić właścicielowi w chwili wprowadzki, żeby przy ewentualnej wyprowadzce nie zostało zarzucone, że to my je wyrządziliśmy.

Lokalizacja mieszkania na wynajem

Lokalizacja, sąsiedztwo, okolica mieszkania na wynajem to bardzo ważna kwestia. Widząc ogłoszenie mieszkania na wynajem możemy od razu sprawdzić chociażby na mapach Google, jaka jest okolica budynku. Warto sprawdzić bliskość przystanków, punktów usługowych, sklepów.

Zapisy w umowie

Wynajmowanie mieszkania podobnie jak wynajem lokalu pod firmę wiąże się z wieloma aspektami, jednak najważniejszym z nich jest podpisanie umowy wynajmu. Tutaj musimy być szczególnie uważni. W umowie powinny znaleźć się dokładne dane obu stron, czas trwania umowy, data i miejsce jej zawarcia, terminy płatności i wypowiedzenia umowy z każdej ze stron. Kwota czynszu oraz wszelkich innych, dodatkowych opłat nałożonych na wynajmującego, ewentualnie kaucja oraz sposób jej zwrotu.